Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Zasiłek celowy

Zasiłek celowy przysługuje na konkretny cel, którego osiągnięcie ma zaspokoić niezbędną potrzebę  życiową. W Ustawie o pomocy społecznej wskazano koszty, jakie mogą być pokryte w części lub całości w ramach zasiłku celowego i są to koszty: zakupu żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także koszty pogrzebu.

Osobom bezdomnym i innym osobom nie posiadającym dochodu oraz możliwości uzyskania świadczeń zdrowotnych może być przyznany zasiłek celowy na pokrycie części lub całości wydatków na świadczenia zdrowotne.

Zasiłek celowy może być przyznany również w formie biletu kredytowanego.

Ubiegając się o zasiłek celowy, należy spełnić kryterium dochodowe. W przypadku osoby samotnej zasiłek celowy przysługuje, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, tj. 776 zł natomiast osobie w rodzinie przysługuje zasiłek celowy, jeżeli dochód na osobę nie przekracza kwoty 600 zł  tj. kryterium dochodowe na osobę w rodzinie. Rodzinie, której dochód nie przekracza kryterium dochodowego rodziny (łączna suma kwot kryterium dochodowego na osobę w rodzinie) również przysługuje zasiłek celowy.

W Ustawie o pomocy społecznej, mowa jest również o możliwości przyznania zasiłku celowego niezależnie od dochodu. Pierwszy przypadek dotyczy przyznania zasiłku celowego w celu realizacji kontraktu socjalnego (wypłacany jest do 2 miesięcy od dnia, kiedy osoba objęta kontraktem podjęła zatrudnienie). Drugi przypadek mówiący o tym, że zasiłek celowy może być przyznany niezależnie od dochodu, to sytuacja, kiedy osoba albo rodzina poniosły starty w wyniku zdarzenia losowego, klęski żywiołowej lub ekologicznej.

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31