Dodatek mieszkaniowy przyznaje się na okres 6 miesięcy licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku i wypłaca się zarządcy budynku albo innej osobie uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny, z góry, w terminie do 10. dnia każdego miesiąca.
Kryteria przyznania dodatku mieszkaniowego:
1. dodatek mieszkaniowy przysługuje wnioskodawcy, który posiada tytuł prawny do zajmowanego lokalu oraz stale w nim zamieszkuje;
2. dodatek mieszkaniowy przysługuje, gdy powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nie przekracza normatywnej powierzchni o więcej niż:
- 30%
- 50% pod warunkiem, że udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej tego lokalu nie przekracza 60%.
Powierzchnia normatywna wynosi:
- 35 m² – dla 1 osoby,
- 40 m² – dla 2 osób,
- 45 m² – dla 3 osób,
- 55 m² – dla 4 osób,
- 65 m² – dla 5 osób,
- 70 m² – dla 6 osób,
a w razie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym większej liczby osób dla każdej kolejnej osoby zwiększa się normatywną powierzchnię tego lokalu o 5 m².
Normatywną powierzchnię zwiększa się o 15 m², jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim lub osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. O wymogu zwiększenia powierzchni normatywnej orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.
3. dodatek mieszkaniowy przysługuje jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie ostatnich 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie przekracza:
- wysokości 40% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej – w gospodarstwie 1 osobowym (aktualnie jest to 2538,46 zł);
- wysokości 30% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej – w gospodarstwie wieloosobowym (aktualnie jest to 1903,85 zł).
Dokumenty – w zależności od indywidualnej sytuacji:
- Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego potwierdzony przez zarządcę lub osobę uprawnioną do pobierania należności za lokal mieszkalny włącznie z
- Deklaracja o wysokości dochodów
- Osoby pracujące: Zaświadczenie o dochodach wystawione przez zakład pracy.
- Osoby prowadzące działalność gospodarczą: Zaświadczenie o wysokości dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej potwierdzone przez Biuro Rachunkowe, zaświadczenie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego lub oświadczenie wnioskodawcy.
- Osoby prowadzące gospodarstwo rolne: zaświadczenie właściwego organu gminy potwierdzające dochód z posiadanego przez wnioskodawcę gospodarstwa rolnego lub nakaz płatniczy.
- Osoby bezrobotne: zaświadczenie o wysokości świadczeń wypłacanych przez PUP (np. zasiłek dla bezrobotnych, stypendium dla bezrobotnych, dodatek aktywizacyjny)
- Osoby uczące się: zaświadczenie o wysokości wynagrodzenia z tytułu umowy w celu przygotowania zawodowego lub zaświadczenie o wysokości stypendium socjalnego
- emeryci/renciści dowody wypłat emerytury/renty i ostatnia decyzja emerytalna/rentowa lub zaświadczenie z ZUS potwierdzające wysokość świadczeń otrzymanych w poszczególnych miesiącach uwzględniające kwoty brutto, netto, potrącenia i dodatki
- Osoby otrzymujące alimenty: Wyrok sądu zasądzający alimenty na członka rodziny, zaświadczenie komornika o całkowitej lub częściowej bezskuteczności egzekucji alimentów zasądzonych wyrokiem sądu, a także o wysokości wyegzekwowanych alimentów lub przekazy/przelewy pieniężne dokumentujące faktyczną wysokość otrzymanych alimentów.
- Umowa najmu/podnajmu, akt własności domu jednorodzinnego lub lokalu w budynku wielorodzinnym lub dokument potwierdzający inny tytuł prawny
- Dokument potwierdzający, że osoba niepełnosprawna porusza się na wózku inwalidzkim lub wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju (np. zaświadczenie lekarskie, orzeczenie o niepełnosprawności).
WAŻNE!
Jeżeli w wyniku wznowienia postępowania stwierdzono, że dodatek mieszkaniowy przyznano na podstawie nieprawdziwych danych zawartych w deklaracji lub wniosku, o których mowa w ust. 1, osoba otrzymująca dodatek mieszkaniowy jest obowiązana do zwrotu nienależnie pobranych kwot w podwójnej wysokości.
Wniosek o dodatek mieszkaniowy jest wydawany i przyjmowany w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Pozezdrzu w pokoju nr 6 , w godzinach pracy Ośrodka.